Tel.: 8 676 20220
Darbo valandos: I-V 08.00-17.00
Santariškių g. 5, Vilnius, procedūriniame kabinete, 08.01-08.31d. dirbsime tris dienas per savaitę, antradienį, trečiadienį, ketvirtadienį 8:00-12:00val., kai nėra reikalinga registracija.

COR | Kortizolis

Kortizolio nustatymas naudojamas funkcinių antinksčių sutrikimų atpažinimui ir gydymui. Kortizolis (hidrokortizonas) yra geriausiai žinomas gliukokortikosteroidas ir yra būtinas kai kurių organizmo funkcijų palaikymui. Kaip ir kiti gliukokortikosteroidai, kortizolis sintetinamas antinksčių žievės pluoštinėje zonoje (lot. zona fasciculata) iš bendro prekursoriaus cholesterolio . Kortizolio pernaša kraujyje vyksta maždaug 90 % kortizolio susijungus su kortikosteroidus prijungiančiu globulinu (angl. corticosteroid binding protein – CBG) ir albuminu. Tik nedideli kortizolio kiekiai kraujyje cirkuliuoja nesujungti ir gali laisvai sąveikauti su receptoriais.

  1. Patys svarbiausi kortizolio fiziologiniai efektai yra gliukozės koncentracijos kraujyje didinimas (skatinama gliukoneogenezė, katabolizmas) ir priešuždegiminis bei imunosupresinis poveikis.
    Jeigu kortizolio koncentracija maža, pogumburyje išskiriamas kortikotropiną atpalaiduojantis hormonas (angl. corticotropin releasing hormone – CRH), kuris sąlygoja adrenokortikotropinio hormono (angl. adrenocorticotropic hormone – ACTH) atpalaidavimą hipofizėje. Tai stimuliuoja kortizolio sintezę ir sekreciją antinksčiuose. Pats kortizolis veikia hipofizę ir pogumburį neigiamo atgalinio ryšio mechanizmu. Kortizolio sekrecija taip pat padidėja streso metu.
  2. Kortizolio koncentracijai serume paprastai būdingi paros svyravimai. Maksimali koncentracija (700 nmol/L ar 25.4 µg/dL) dažniausiai pasiekiama anksti ryte, vėliau dienos bėgyje koncentracija nukrenta iki vakarinio lygio, kuris sudaro maždaug pusę ryto koncentracijos. Taigi, rezultatų interpretacijai svarbu žinoti serumo mėginio paėmimo laiką.