Tel.: 8 676 20220
Darbo valandos: I-V 08.00-17.00
Santariškių g. 5, Vilnius, procedūriniame kabinete, 08.01-08.31d. dirbsime tris dienas per savaitę, antradienį, trečiadienį, ketvirtadienį 8:00-12:00val., kai nėra reikalinga registracija.

PSA | Prostatos Specifinis Antigenas

Šis tyrimas yra indikuotinas matuojant bendrą PSA koncentraciją kartu su digitaliniu tiesiosios žarnos tyrimu kaip pagalbinė priemonė nustatant prostatos vėžį 50 metų ir vyresniems vyrams. Prostatos vėžio diagnozei patvirtinti reikalinga prostatos biopsija. Be to, tyrimas yra skirtas atlikti serijiniams PSA matavimams stebint vėžiu sergančius pacientus.

Prostatos specifinis antigenas (PSA) yra glikoproteinas Padidėjusi PSA koncentracija serume dažniausiai rodo patologinį procesą prostatoje (prostatitą, gerybinę hiperplaziją ar karcinomą). Kadangi PSA taip pat aptinkamas ir šlaplės bei išangės liaukose, taip pat ir krūties audiniuose ar esant krūties vėžiui, mažos PSA koncentracijos taip pat gali būti nustatytos ir moterų serume. PSA vis dar gali būti aptinkamas net po radikalios prostatektomijos(prostatos pašalinimo). Pagrindinės sritys, kuriose naudojamas PSA nustatymas, yra pacientų, sergančių prostatos karcinoma ar gaunančių hormoninį gydymą, eigos ir gydymo efektyvumo stebėsena. PSA koncentracijos kritimo iki nebeišmatuojamo lygio greitis po radioterapijos, hormonų terapijos ar radikalaus prostatos pašalinimo suteikia informacijos apie gydymo sėkmingumą.

Prostatos uždegimas ar trauma (pvz.: šlapimo susilaikymo atveju ar po tiesiosios žarnos tyrimo, citoskopijos, kolonoskopijos, transuretralinės biopsijos, lazerinio gydymo ar ergometrijos) gali sąlygoti skirtingos trukmės ir dydžio PSA koncentracijos padidėjimą.

Rekomendacijos:

  • Rekomenduojama profilaktiškai atlikti 1 kartą per metus (ypač nuo 40 metų amžiaus) ligų diagnostikai ir gydymo kontrolei atliekamas periodiškai pagal gydytojo nurodymus.
  • Tyrimo atsakymo tikslumui turi įtakos amžius, vartojami vaistai, fizinis aktyvumas, rūkymas.
  • Tyrimo paėmimui reikalinga atvykti nevalgius mažiausiai 2 val., 2 dienas prieš tyrimą vengti fizinio krūvio (sporto) bei seksualinio aktyvumo.