Tel.: 8 676 20220
Darbo valandos: I-V 08.00-17.00
Santariškių g. 5, Vilnius, procedūriniame kabinete, 08.01-08.31d. dirbsime tris dienas per savaitę, antradienį, trečiadienį, ketvirtadienį 8:00-12:00val., kai nėra reikalinga registracija.

LT4 (FT4) | Laisvas Tiroksinas

LT4 (FT4 anglų k.) | Laisvas Tiroksinas | Hormonas | Laisvo Tiroksino Koncentracijos Nustatymas | Skydliaukės Kraujo Tyrimas

Tiroksinas (T4) yra pagrindinis skydliaukės hormonas, kurį skydliaukė sekretuoja į kraujotaką ir yra skydliaukės hormonotiroksino aktyvi forma. Kartu su trijodtironinu (T3) jis atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį kontroliuojant organizmo metabolizmo greitį, daro poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai, augimą ir kaulų metabolizmą ir yra svarbus normaliam gonadų funkcijų ir nervų sistemos vystymuisi.

Laisvas T4 yra naudingas kasdienės klinikinės diagnostikos įrankis, skirtas skydliaukės būklės vertinimui. Jis kartu su TTH turėtų būti matuojamas, jei įtariami skydliaukės sutrikimai, ir taip pat yra tinkamas tirosupresinės terapijos stebėsenai.

Laisvo tiroksino (FT4) tyrimas yra informatyvesnis nei bendro tiroksino tyrimas (T4). Laisvo tiroksino nustatymas yra vienas svarbiausių skydliaukės patologijos testų. Jis naudojamas ir kitų patologinių būklių (pvz., dismenorėjos) skryningui. FT4 dažniausiai nustatomas kartu su TSH. Tiek T4, tiek FT4 naudojami panašioms diagnostinėms situacijoms įvertinti, tačiau laisva frakcija (FT4) mažiau priklauso nuo pašalinių veiksnių, transportinių baltymų bei gretutinių patologinių faktorių (pvz., uždegiminių reakcijų). Laisvas tiroksinas FT4 yra bendro, kraujyje cirkuliuojančio, tiroksino T4 dalis. Jis sudaro tik 0,05% bendro tiroksino kiekio. Bet tai jo aktyvi forma.

Periferijoje aktyvi forma „pagaunama“ audinių receptorių ir paverčiama biologiškai aktyviu hormonu trijodtironinu (T3). Laisvo tiroksino (FT4) kiekis kraujyje paprastai atvirkščiai koreliuoja su TSH kiekiu. Vienam iš šių parametrų didėjant, kitas turi mažėti, ir atvirkščiai. Jeigu nustatomas TSH sumažėjimas be FT4padidėjimo, tokiu atveju būtina nustatyti FT3. Apie 5– 7% visų tirotoksikozių gali būti trijodtironino toksikozės (FT3 tirotoksikozės). Jų atveju laisvo tiroksino FT4 koncentracija nepadidėja, tačiau padidėja laisvo trijodtironino (FT3) koncentracija/1440″>koncentracija ir sumažėja TSH koncentracija. Pagyvenusiems asmenims FT4 koncentracija dažnai būna sumažėjusi. Jeigu liga būna susijusi su TBG (tiroksiną surišančio globulino) įgimta patologija, tada FT4 pokyčiai dažniausiai būna nesusiję su skydliaukės patologija. Šią klinikinę situaciją padeda išspręsti TBG (tiroksiną surišančio globulino) nustatymas. Jeigu yra nepaaiškinamas FT4 padidėjimas be skydliaukės patologijos požymių, tokiu atveju viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių gali būti kepenų liga. Hyperemesis gravidarum ir hiponatremija gali sukelti nepaaiškinamą FT4 padidėjimą. Anksčiau buvo manoma, kad TSH tyrimas yra jautresnis nei FT4tyrimas skydliaukės patologijoms įvertinti. Dabar, panaudojant itin jautrias technologijas, FT4 tyrimo jautrumas nenusileidžia TSH jautrumui. FT4 nustatymas patrauklus, nes skirtingai nuo TSH matavimo juo galima tiesiogiai ištirti skydliaukės funkciją. TSH rodiklis labiau atspindi hipofizės reakciją, o ne pačios skydliaukės parametrus.

Imunologinis kiekybinis in vitro tyrimas.

Tiriamas kraujo serume ir plazmoje. Kraujas imamas iš venos.

Rekomendacijos:

  • Rekomenduojama profilaktiškai atlikti 1 kartą per metus, gydymo kontrolei atliekamas periodiškai pagal gydytojo nurodymus.
  • Tyrimo atsakymo tikslumui turi įtakos vartojami vaistai, padidėjimas randamas esant hipertirozei, sumažėjimas esant hipotirozei, nėštumui.
  • Tyrimo paėmimui reikalinga atvykti nevalgius 8 val.

Laisvo Tiroksino LT4 (FT4) Normos ribos:

  • Moterims nuo 12,00 iki 22,00 pmol/L.
  • Vyrams 12,00 iki 22,00 pmol/L.
  • Vaikams iki 12 m. 12,00 iki 22,00 pmol/L.